A Magyar Állami Földtani, Geofizikai és Bányászati Adattár által kezelt adatok túlnyomó része hozzáférhetőség szempontjából nyilvános. Kivételt képeznek a döntéselőkészítő adattá minősített, valamint az üzleti titokkörbe tartozó adatok. A Bányatörvény 25. §-ának 2015 óta hatályos rendelkezése szerint a kutatás során nyert adatokat a kutatási jog megszűnéséig (ill. legkésőbb a bányatelek megállapítására irányuló kérelem elbírálásáig) kell üzleti titokként kezelni, míg a bányatelken belül nyert adatokat a bányászati jog megszűnéséig, de legkésőbb az adatszolgáltatási kötelezettség időpontjától számított három évig. Az ilyen korlátozott hozzáférésű adatok is megismerhetők, amennyiben az adatgazda erre engedélyt ad.

Az adattári olvasóteremben hagyományos és számítógépes katalógusrendszerek, illetve nyilvántartási adatbázisok segítik a gyűjteményben való tájékozódást. A betekintésre kiadott dokumentumok ingyenesen tanulmányozhatók, kijegyzetelhetők az olvasóteremben. Az adatokról térítési díj ellenében papír- és digitális másolatok kérhetők, valamint arra is lehetőség van, hogy az SZTFH Adattári Osztálya megrendelésre – megadott szempontok alapján – lekeresést, leválogatást, adatösszeállítást végezzen.

Az Adattár kezelésében lévő adatokba történő betekintésnek és az adatok kiadásának módját, valamint az adatközléssel kapcsolatos, felszámítható költségtérítés mértékét az SZTFH jogelőd MBFSZ elnöke szabályozta.

Jogszabályi előírások

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban Bt.) 44. § (1) p) pontja értelmében a bányafelügyelet hatáskörébe tartozik „a földtani közeg és az ásványi nyersanyagok megkutatottsági szintjének növeléséhez és az adatok nyilvántartásához fűződő állami érdek érvényesítése”. A Bt. 25. § írja elő a bányavállalkozók és a földtani kutatást végzők számára a kutatás, illetve kitermelés során nyert földtani adatok megküldését a bányafelügyelet részére.

A Bt. végrehajtásának egyes szabályairól szóló 20/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet (a továbbiakban Vhr.) 46. § (1) bekezdés b) pontja írja elő, hogy a bányafelügyelet – a földtani közeg és az ásványi nyersanyagok megkutatottsága, a földtani veszélyek felmérése és a földtani közeg hasznosítása területén gyakorolt hatáskörében eljárva – „gyűjti, kezeli és szolgáltatja az e tevékenységek során keletkezett földtani adatokat”. A Vhr. 3. melléklete („A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága számára szolgáltatandó, a kutatás és a földtani kutatás során nyert földtani adatok”) határozza meg az adatszolgáltatás tartalmi követelményeit.

Az adatok gyűjtését, kezelését az SZTFH keretében működő Magyar Állami Földtani, Geofizikai és Bányászati Adattár látja el.