Térképek a múltból
Az SZTFH Földtani Szolgálatának Térképtára – a jogelőd intézményekkel együttvéve – már több mint 150 éve gyarapítja gyűjteményét. Ebben elsősorban szakmai (földtani, bányászati, vízföldtani, talajtani) térképek találhatók tágabb lakhelyünk, a Kárpát-medence területéről, de ezen kívül egyéb térképek is fellelhetők (pl. topográfiai térképek, várostérképek, hajózási térképek, turistatérképek, barlangtérképek stb.) a világ minden tájáról.
A gyűjteményben megtalálhatók a Földtani Intézet 1869-es alapítása óta készült kiadott, vagy csupán kéziratban fellelhető térképei, valamint a földtani térképezések során készült térképvázlatok is. Elsősorban intézetünk egykori mecénásának, Semsey Andornak köszönhetően térképtárunk több száz éves, muzeális értékű, egyedi térképekkel, atlaszokkal és térképeket is tartalmazó, tudományos expedíciók eredményeit bemutató könyvekkel is rendelkezik.
Elsősorban ezen különleges, régi, szép, míves térképeink bemutatására indítottuk útjára 2017 januárjában a Térképek a múltból sorozatot. Ahhoz, hogy ezek minél több emberhez eljussanak az Élet és Tudomány című ismeretterjesztő folyóirattal fogtunk össze, ahol minden hónapban bemutatunk egy-egy térképet a hozzá tartozó cikkel, amelyben a térképről, készítésének körülményiről, vagy éppen a készítőjéről tudhatunk meg érdekességeket. A térképek nagy felbontásban megtalálhatók ezen a honlapon, így az érdeklődők a legapróbb részleteket is felfedezhetik az eredetiben akár egy teljes falat beborító földabroszon.